História plemena

Írsky teriér

„Terence je ozajstný gentleman, štvornohý statočný chlapík! Nevedno, či sa len jeden taký nájde! Čestné slovo, je to skvelá rasa! Jeho krv, rozum a odvážne srdce zdedí po ňom tisíc pokolení!“

Takto charakterizoval Tom Haggin v knihe Jacka Londona Jerry z Ostrovov svojho írskeho teriéra. Týmto nezabudnuteľným dielom Jack London postavil pomník írskym teriérom, tomuto skvelému temperamentnému, statočnému teriérovi., ktorý si vyslúžil aj prezývku “dare devil“ – čertovský chlapík. Spomínaný román Jacka Londona bol sfilmovaný a hlavnú úlohu si vo filme zahral psík Fluffy von der Flankerlerche v majetku grófky Stauffenbergerovej, dlhoročnej úspešnej chovateľky írskych teriérov z Nemecka. Mnohí z nás, čo sme sa neskôr stali majiteľmi a chovateľmi írskych teriérov tento príbeh, či už v knižnej alebo filmovej podobe, chytil za srdce. Aj mňa osobne to podnietilo, aby som pátrala po teriérovi s pšeničnou srstou a statočným srdcom, aby som ho mohla vlastniť. Chovám toto plemeno už dvadsaťpäť rokov a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla pre írskeho teriéra. Bol to psík podľa mojich predstáv. Ani príliš veľký, ani malý, temperamentný a predsa ovládateľný, všestranne použiteľný. Dobrý spoločník v rodine k deťom, ale vhodný aj ako pracovný teriér, či už na poľovné účely alebo inú športovú kynologickú činnosť.
Spolu s Kerry blue teriérom, Irish Soft Coated Wheaten teriérom a Glan of Imal teriérom írsky teriér pochádza z Írska.

História chovu ÍT na Slovensku
Na Slovensku sa ÍT údajne chovali už pred 2. Svetovou vojnou, avšak prvý písomný záznam v plemennej knihe pochádza z roku 1953, keď v SPKP – Slovenskej plemennej knihe psov vedenej vtedy pánom Slimákom bol zapísaný vrh írskych teriérov po suke Aero Judy a psovi Azbuk – Darino of Lamb Court v chovateľskej stanici zo Stredného Považia Jána Kudleja z Púchova. V roku 1961 bolo už v SPKP vedenej vtedy Zväzom poľovníckych a ochranných združení na Slovensku zapísaných 20 šteniec írskych teriérov. Po tomto roku prevzala zapisovanie šteniat na Slovensku Česká plemenná kniha v Prahe, takže o tomto období už nemáme presnú evidenciu o vrhoch tohto plemena. Avšak je známe, že počet ÍT začal klesať a približne desať rokov až do roku 1974 nebolo odchované ani jedno šteňa. V tomto roku bol v chovnej stanici Boca odchovaný vrh írskych teriérov. Veľkú zásluhu na tom mala poradkyňa chovu pre írskych teriérov Dr. Zuzanna Millerová, ktorá doviezla z Čiech dvoch psov Irbe Patrik a Ayo Ivir. Títo dvaja psy zohrali dôležitú úlohu v chove ÍT v tomto období. Chov ÍT v tom čase bol najmä v rukách poľovníkov a lesníkov (chov. stanice Torysa, Amir, Výsada, z Dvoriska, z Farty), ktorí svojich írčanov s úspechom používali v poľovníckej praxia z ich chovných staníc vychádzali kvalitné štence s dobrými poľovnými vlastnosťami. Používali sa najmä na lov diviačej zveri a psy ako Lora z Křtetického jezu a Samara Peter Pan, ktorí získali titul diviačiara, robili dobré meno írskym teriérom medzi poľovníkmi a svojimi pracovnými vlastnosťami nezaostali za ostatnými poľovníckymi plemenami. Zo Slovenských chovateľských staníc boli štence ÍT vyvezené do Maďarska, Francúzska, Poľska a Ruska. Poradkyňa chovu Dr. Millerová doviezla kvalitné jedince z chov. stanice Dr. Ružičkovej Samara (Samara Peter Pan, Samara Polka, Samara Radegast, Samara Uriel) z Rakúska a suku Breezy Summer Song od známej chovateľky írskych teriérov z Anglicka. Tieto jedince boli v tom čase prínosom v našom chove. V roku l986 bolo odchovaných až 90 šteniat ÍT na Slovensku, čím úspešne konkurovali takým početným plemenám ako foxteriér alebo jagdteriér. Žiaľ po roku 1990 počet odchovov ÍT začal klesať, v roku l997 nebolo odchované ani jedno šteňa a dnes nás chovateľov írčanov poteší aj to, že napr. v roku 2000 bolo zapísaných do SPKP 27 šteniec ÍT.

Súčasnosť chovu ÍT na Slovensku
Dnes sa stáva írsky teriér skôr málopočetným plemenom na Slovensku.
V súčasnej dobe existuje u nás cca 5 aktívnych chovateľských staníc, ktoré v posledných rokoch odchovali štence. Kvalita ÍT sa po exteriérovej stránke veľmi zlepšila za posledné roky a naše ÍT sú už schopné konkurovať, na ktorejkoľvek zahraničnej výstave o čom svedčia aj úspechy mladých psov narodených v roku 2000 - Sparing Partner Tavari (Klubový víťaz, BOB MR-2001), Sirius Tavari (BOB, CAJC – MVP Brno 1/2001), (Ich. matka Dina z Katkinej záhrady ako prvá z plemena na Slovensku dosiahla v r. 2000 titul Interchampion). V minulom roku na Klubovej a špeciálnej výstave v Prahe získal titul BOB, CAJC pes zo slovenského chovu Barberstreet num. 23 Exactly Cassin, ktorý získal aj titul Top ÍT 2000 SR.
Dôležitú úlohu v chove zohrávajú kvalitné suky. Môžme sa tešiť, že v porovnaní s minulosťou sa dnes chová len na kvalitných sukách, ktoré dosiahli výborné výstavné ocenenia a majú aj typické povahy. V svojej chov. stanici Tavari som za 20 rokov odchovala 63 šteniec írskych teriérov a viem akými problémami prešiel chov írčanov na Slovensku. Za úspech som považovala vyrovnaný vrh šteniec, kde zo šiestich šteniec bola aspoň polovica výborná a u ostatných neboli vylučujúce vady. Veľmi mi záležalo na tom, aby z mojej chov. stanice vychádzali štence s typickou vyrovnanou povahou, s vynikajúcim temperamentom, dobrým vzťahom k deťom, dobrou ovládateľnosťou a tiež dobrými poľovnými vlohami. Všetky moje suky mali aj skúšku poľovnej upotrebiteľnosti a práca v lese im robila radosť. Verím, že nás je ešte stále dosť nadšencov tohto plemena na Slovensku, že chov tohto plemena sa udrží, aj keď to už nebude v takom množstve ako v 80-tich rokoch.

Povahové a fyzické vlastnosti
Írsky teriér žil v tvrdých podmienkach írskeho vidieka, kde musel spájať zároveň funkciu strážneho psa, ničiteľa škodnej a aj poľovného psa. Musel to byť pes, odvážny, schopný postaviť sa aj silnejšiemu nepriateľovi, ktorý sa nebál nebezpečia a zranení a keď bol napadnutý, bojoval do poslednej kvapky krvi. Niektorí tvrdia, že rád vyhľadáva spory s inými psami, najmä pes, ale írsky teriér napriek tomu, že sa vie razantne brániť, ak sa cíti ohrozený, je ľahko ovládateľný a poslušný pri dôslednej výchove. Je vynikajúci priateľ detí a príjemný spoločník, ktorý má rád ľudí, ale keď mu niekto ublíži, vie si to zapamätať na dlhý čas. Je pozoruhodný tým, ako oddane položí hlavu na koleno svojho pána a jeho pohľad akoby hovoril „pohladkaj ma, dotýkaj sa ma“. V tomto je priam neodbytný. Stále potrebuje byť v kontakte s majiteľom. Je veľmi vnímavý a bystrý. Keďže veľmi túži „zapáčiť sa“ svojmu majiteľovi, nie je problém ho naučiť až neuveriteľné kúsky. Doslova „visí človeku na očiach“, aby vypozoroval, čo ešte môže pre svojho pána urobiť. Neustále vyhľadáva kontakt s majiteľom. Často ako odmena mu stačí len pochvala od majiteľa. Pri výchove stačí dôslednosť, nie sú potrebné príliš tvrdé tresty, na to je írsky teriér veľmi citlivý, môže ho to skôr pokaziť.
Írsky teriér je zo všetkých teriérov snáď „najsuchší“ typ, šľachovitý, pružný, živý, aktívny. Nesmie byť hrubý, ani ťažkopádny. Je schopný vyvinúť rýchlosť v behu, porovnanie so závodným koňom v trysku nie je prehnané, je veľmi vytrvalý. Jeho štíhle telo pôsobí veľmi elegantne, je to skrátka „švihák“.

Pre koho je vhodný
Írsky teriér je vhodný takmer do každého prostredia. Veľmi dobre si zvykne v rodinnom dome, aj vo výbehu keď má dostatok pohybu a prechádzok. Ale tak isto je vhodný do mesta do bytu, pretože nikdy zbytočne nešteká a nevadí mu dočasné obmedzenie pohybu. To je u nich veľká výhoda, že na jednej strane keď má možnosť vie byť veľmi aktívny, ale keď naňho majiteľ nemá nejakú dobu čas, obmedzenie aktivity mu nerobí problém. Veľmi dobre sa hodí do rodín s deťmi, kde ho nikdy nezunuje zúčastňovať sa ich nekonečných hier. Od detí veľa znesie, aj od cudzích. Je vhodný pre športovo založených ľudí, ale aj pre starších aktívnych ľudí, ktorí majú radi vychádzky. Šťastný je v lese, keď môže prejaviť svoje vynikajúce poľovné vlastnosti, ale najšťastnejší je keď je v spoločnosti „svojich“ ľudí a môže stále dokazovať oddanosť svojmu pánovi a jeho rodine. Pre tieto vlastnosti je všestranné upotrebiteľný, a to nielen ako poľovný pes, ale aj na agility, záchranárske práce, rôzne druhy kynologickej športovej činnosti, snáď okrem skúšok vyžadujúcej obranu, pretože agresivita voči ľuďom mu nie je vlastná. V Anglicku sa s úspechom používa pri canisterapii, pretože ÍT je dobromyseľný aj voči cudzím ľuďom a vie opätovať priateľské chovanie.
ÍT nie je vhodný na tkzv. kotcový spôsob chovu, keď je pes celý rok zavretý v kotci a vypustený len v období poľovačiek. Jeho dobré vlastnosti sa tak deformujú. Nie je vhodný pre ľudí, ktorí mu môžu venovať len minimálny čas na vychádzky. Takí, nech si obstarajú radšej psa malého spoločenského plemena, ktoré nepotrebuje veľa pohybu.

Výber šteňaťa, výchova, výcvik
V prvom rade sa musíme rozhodnúť, či chceme psa alebo sučku. Pre tých, ktorí ešte nikdy psa nemali, odporúčam radšej sučku, pretože je ovládateľnejšia ako pes. Pre poľovníka je možno lepší pes, pretože nie sú problémy pri háraní suky a pes je ostrejší a razantnejší pri zveri.
Pri výbere šteniatka u chovateľa si treba všímať, či šteniatko má správnu teriérsku povahu, či je komunikatívne, odvážne, či sa nebojí človeka. Írsky teriér už vo veku 6-7 týždňov prejavuje svoju priateľskú povahu k ľuďom, nebojí sa cudzích a v žiadnom prípade by nemalo utekať pred človekom a schovávať sa. Ďalej si všímame podmienky v akých bol vrh odchovaný, či sú štence primerane živené, či nemajú vonkajšie alebo vnútorné parazity. Veľké nafúknuté brucho a hnačky signalizujú škrkavky alebo iný zdravotný problém.
S výcvikom treba začať už od útleho veku šteňaťa. Základná poslušnosť, ako „ku mne“, “ostaň“, “nesmieš“, “sadni“, “ľahni“, by mala byť zvládnutá už do pol roka veku šteňaťa a vekom sa pri správnom výcviku vylepšuje. Poľovný výcvik môžeme začať už vo veku 10 mesiacov. Šteňa môžeme vodiť do revíru už aj predtým, od veku keď s nami bez problémov zvládne dlhšie vychádzky.

Využitie v poľovnej praxi
Írsky teriér sa ako u nás, tak aj v mnohých iných krajinách využíva aj na poľovné účely. Uplatní sa na poľovačkách na diviaky, pri dobrom vedení je výborný na stope a má veľmi dobrú orientáciu v lese. U nás môže robiť všetky skúšky poľovnej upotrebiteľnosti, podľa skúšobného poriadku pre malé plemená, okrem brlohárskych skúšok, pretože pre svoju výšku cca 45-50 cm v kohútiku sa na tento typ práce nehodí. Poznala som jedincov, ktorí boli výborní aportéri a vodári, takže ich s úspechom používali na poľovačkách na drobnú zver a kačice. Záleží len od majiteľa v akom revíry poľuje, podľa toho psa vedie a keďže írsky teriér je pomerne dobre cvičiteľný, ľahko si ho vycvičí podľa vlastných potrieb. Treba povedať, že írčan dozrieva neskôr, ako napr. jagdteriér. Poľovné vlastnosti sa u neho kryštalizujú až po roku, tiež ostrosť. Samozrejme nie je to pravidlo, napr. psík z môjho chovu Sparing Partner Tavari v majetku Moniky Uhlíkovej, absolvoval prvé skúšky (FS) už vo veku 10 mesiacov v II. cene.

Starostlivosť a úprava
Írsky teriér nevyžaduje mimoriadnu starostlivosť. Je to plemeno pomerne dobre odolné proti chorobám, pri správnej výžive, primeranej veterinárnej starostlivosti (očkovanie, odčervovanie) sa dožíva vo výbornej kondícii aj vyššieho veku. Jedna z mojich najúspešnejších súk – Elza Tavari, sa dožila veku 13 rokov a vo veku 12 rokov ešte bez problémov behala po lese ako mladica.
Kŕmenie je závislé od možností majiteľa. Dnes je už však dostatok granulovaných krmív aj v dostupných cenových reláciách, ktoré sú plnohodnotnou výživou pre írskeho teriéra. Neodporúčam ÍT prekrmovať, pretože netreba zabúdať, že ÍT má byť „suchý“ a pohľad na pretučnelého írskeho teriéra z prepadnutým chrbtom za lopatkami, nie je vôbec pekný. Srsť írskeho teriéra, podobne ako u foxteriéra a iných hrubosrstých teriérov sa upravuje trimovaním. Pokiaľ nechodí na výstavy stačí dva krát do roka, ak chodíme s ním po výstavách, tak častejšie.
Kontaktná adresa: Plemeno írsky teriér na Slovensku zastrešuje Slovenský klub chovateľov teriérov a foxteriérov, Štefánikova 10, 811 03 Bratislava, tel. 5262 3355, www.terriers.sk

Anna Cwieceková